MARIAN RUSZKIEWICZ1933-2007
MALARSTWO

Wystawa poplenerowa w Galerii Sztuki Współczesnej w Lesznie, Rynek 9, styczeń - luty 1988 rok.
Miniatura obrazu
Marian Ruszkiewicz - "Wiatrak w Grotnikach", olej

Zaczęło się od Pawłowic w 1983 roku, kiedy z inicjatywy Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego i Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie, zorganizowany został I Ogólnopolski Plener "Zabytki Województwa Leszczyńskiego". Kontynuacją tego pleneru były plenery w Racocie - 1984 rok, w Karolewie - 1985 rok, w Grabonogu - 1986 rok, oraz kończący pięcioletni cykl, plener w Boszkowie - 1987 rok. Założeniem programowym tych plenerów był nie tylko kontakt twórców z pięknem ziemi leszczyńskiej i zabytkami kultury, lecz również przybliżenie sztuki do odbiorcy, który nie często ma kontakt z galerią i twórcą.
W V Ogólnopolskim Plenerze zorganizowanym w Boszkowie brało udział 11 uczestników, w tym artyści z Warszawy, Łodzi, Opola, Rzeszowa, Świdnicy, Leszna oraz 2 artystów plastyków z Okręgu Suhl w NRD.
Prezentowane na obecnej wystawie prace to dorobek owego pleneru.
Prace te są bardzo zróżnicowane, ukazują szeroki wachlarz różnorodnych poszukiwań i oryginalności spojrzenia ich autorów: od realizmu i uproszczonej formy po metaforę i abstrakcję.
Niektórzy artyści starali się uchwycić w sposób metaforyczny istotę pejzażu, dla innych krajobraz, zabytki były jedynie inspiracją dla stworzenia swoistych impresji kompozycyjnych i kolorystycznych.
Pięcioletnia kontynuacja plenerów z cyklu "Zabytki Województwa Leszczyńskiego" oraz ich twórczy dorobek pozwoliły Galerii BWA w Lesznie na wzbogacenie zbiorów o szereg cennych upamiętniających piękno regionu leszczyńskiego.


wstecz